Przejmij kontrolę nad swoimi powiadomieniami

  • przez Ciq

Powiadomienia na komórkach pozwalają nam być na bieżąco z wiadomościami, pogodą, stanem powietrza czy informacjami na temat korków. Czasami jednak zaczynają utrudniać nam skupienie, odrywają od tego co ważne i dostarczają niepotrzebnej dawki stresu. 

Ilu z Was złapało się na tym, że zamiast skupiać się na rozmowie zerka jednym okiem na komórkę, na której właśnie pojawiło się powiadomienie? A ilu przerwało pracę w skupieniu tylko po to żeby odruchowo sprawdzić newsy albo odpisać JUŻ TERAZ! na wiadomość na grupowym czacie? 

Czy na prawdę musisz wiedzieć o wszystkim co dzieje się obecnie na świecie? Zastanów się nad wszystkimi pushami, które przychodzą z portali informacyjnych. Powiadomienia przesyłane przez media są specjalnie tak skonstruowane, żeby wzbudzić w nas silne emocje i skusić do natychmiastowego przeczytania wiadomości. Czy na pewno chcecie oddawać za darmo swój czas portalom, które świetnie na tym zarabiają?

Zastanów się, które z powiadomień z komunikatorów chcesz dostawać. Może nie na wszystkie wątki grupowe musisz reagować od razu? Osobiście powiadomienia przychodzą do mnie tylko od kilku najważniejszych osób. Pozostałe są wyciszone i zerkam do nich wtedy gdy to JA mam na to czas. 

Jak sprawdzić ile powiadomień dostaje?

Android

  1. Wszystko sprawdzicie w opcjach cyfrowej równowagi. Klikając na kółko z ilością spędzonego czasu i wybierając ponad wykresem opcje „powiadomienia”.
  2. Pod wykresem znajdziecie też zestawianie aplikacji, które „wyprodukowały” największą liczbę powiadomień wraz z możliwością przejścia do opcji powiadomień. 

 

 

IOS

Na Iphonach wszystkie informacje znajdziecie w ustawieniach Screen Time. Możecie tam sprawdzić informacje o powiadomieniach na dany dzień, średnią w danym tygodniu oraz listę aplikacji, które w danym okresie czasu zaserwowały Wam najwięcej powiadomień.

Zarządzanie powiadomieniami z poziomu ekranu powiadomień

Za każdym razem gdy dostaniecie wiadomość możecie też od razu zdecydować czy chcecie dostawać kolejne takie wiadomości. 

Android

W przypadku androida wystarczy ze przytrzymacie dłużej palec na powiadomieniu a od razu dostaniecie odpowiednie opcje. Opcje mogą się różnić w zależności od aplikacji, niektóre pozwalają wybrać czy chcecie wyciszyć wszystko czy tylko określony typ powiadomień lub konkretną konwersację. Po kliknięciu w przycisk „więcej ustawień znajdziecie cały szereg możliwości dostosowania wiadomości”

IOS

Na Iphonach zarządzanie powiadomieniami jest równe proste.

  1. Wystarczy przesunąć palcem w lewo po powiadomieniu lub grupie powiadomień.
  2. Wybrać opcję zarządzaj, a następnie wybrać jedną z opcji, które się wyświetlą.

Tryb nie przeszkadzać

Warto też robić sobie okresy pracy w skupieniu lub relaksu przed snem gdzie żadne powiadomienie nie będzie do nas przychodzić. Wystarczy wykorzystać do tego tryb „nie przeszkadzać” i wyciszyć na jakiś czas wszystkie powiadomienia niezależnie od ich rodzaju.

Osobiście zmniejszyłam ilość powiadomień z 250-300 dziennie do 120-50 dziennie (i tak wydaje mi się to dużą liczbą i chce nad tym jeszcze popracować). Zachęcam Was do tego samego tak, aby to nie telefon decydował za Was co robicie ze swoją uwagą i czasem. 
A może dacie się skusić na weekend bez telefonu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.