Koncentrację można wyćwiczyć

  • przez Ciq

Praca w skupieniu wcale nie jest prosta. Przy aplikacjach zaprojektowanych żeby złapać jak najwięcej naszej uwagi toczymy zwyczaj przegraną walkę z  gigantami dysponującymi sztuczną inteligencją walczącą o każda minutę naszego czasu.  Nasz umysł bardzo łatwo przyzwyczaja się do strzałów dopaminy, które dostajemy gdy ktoś polubi nasze zdjęcia albo wyśle nam nowego maila. W związku z tym praca w skupieniu staje się coraz trudniejsza. 

Na szczęście umiejętność pracy w skupieniu tak samo jak każdą inną umiejętność można wyćwiczyć. Mam na to dwa sprawdzone patenty.

Mentalna siłownia 

Pierwszy z nich to technika podobna do tej, której używają biegacze żeby zwiększyć swoją prędkość i wydolność. My po prostu przenosimy ją do sfery umysłowej. 

1. Wybierasz trudne zadanie i poświęcasz mu 20 minut. Za każdym razem gdy, okazuje się, że Twoja koncentracja uciekła i spojrzałeś na Facebooka zaczynasz od początku liczyć 20 minut.

2. Gdy już opanujesz umiejętność skupiania się się przez 20 min, wydłużasz czas do 30 minut, 45 min, później do 1h. Taki proces może trwać nawet kilka miesięcy i to jest ok. 

Cal Newport, autor metody sugeruje nawet żeby pracować w skupieniu aż do 90 minut, ja za to myślę sobie, że przy naszym stacjonarnym trybie życia lepiej jednak robić przerwę po 50 min i poświecić trochę czasu na ruch, odpoczynek od monitora. Gdy wytrenujemy już dobrze skupienie powrót po takiej przerwie nie powinien być problemem. 

Skoncentrowane spacery 

To bardzo prosta metoda – wybierasz jeden temat, zagadnienie teoretyczne, o którym będziesz myśleć na spacerze i idziesz na przechadzkę. Starasz się rozwiązać problem, a za każdym razem gdy twój umysł ucieknie od tematu, zauważasz to i życzliwie wracasz do pozostawionego wątku.

Osobiście w trakcie spacerów często pracuje nad planami warsztatów i szkoleń. Czasem jednak świat zewnętrzny jest na tyle ciekawy i zajmujący, że porzucam planowanie i skupiam się w zamian nad podziwianiem otoczenia i to też jest ok 😉

Trenując w ten sposób można znacząco poprawić swoje umiejętności koncentracji. Zastanów się na co wykorzystałbyś swoją 1h nieprzerwanej koncentracji dziennie? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.