Co robić gdy nie możesz zasnąć ?

  • przez

Zostań w łóżku

Aby zasnąć twój puls powinien być niski, wstawanie mocno go podnosi. Idź łazienki tylko jeśli koniecznie musisz. Pod żadnym pozorem nie podjadaj nawet jeśli czujesz się głodny. Wstań dopiero gdy nie możesz usnąć przez dłużej niż 20 minut.

 

Pamiętaj o ciemności

Unikaj zerkania na komórkę. Nie włączaj świateł. Jeśli światło za oknem systematycznie budzi Cię w nocy, rozważ zamontowanie rolet zaciemniających lub kup maskę na oczy. Jeśli możesz pozbądź się z sypialni wszystkich urządzeń z zawsze włączonymi diodami.

 

Ogranicz hałas

Nie musisz spać w kompletnej ciszy ale dźwięki powinny być monotonne. Gwałtowne, nieregularne dźwięki łatwo nas budzą. Jeśli masz problem z hałasem rozważ zatyczki do uszu albo aplikacje emitującą biały szum.

 

Dostosuj temperaturę

Najlepiej śpimy przy temperaturze 18-20 stopni. Jeśli Ci zimno ubierz się w piżamę i przykryj kołdrą ale zostaw obniżoną temperaturę otoczenia.

 

Wycisz umysł

Zastanawianie się nad wydarzeniami z przeszłości lub nadmierne obawy o przyszłość mogą spowodować gwałtowny wzrost kortyzolu i adrenaliny, które z kolei podnoszą ciśnienie i temperaturę ciała. Spróbuj krótkiego ćwiczenia oddechowego, zacznij liczyć owce albo skorzystaj z aplikacji ułatwiającej zasypianie (np. Headspace, Calm).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.