Brene Brown – Z wielką odwagą
Pokazuje jak wielka siła może się czaić w pokazywaniu swoich słabości. Autorka zbiera w formie książki wiedzę wyniesioną z wielu lat badań nad uczuciem wstydu i empatią. Nie daje łatwych rozwiązań ale przekonuje że warto się otworzyć i ujawnić swoje emocje. Cytat Roosevelta otwierający książkę został ze mną na bardzo długo i cały czas motywuje do działania.
Poniżej krótkie podsumowanie tematów poruszanych w książce.
Miłosz Brzeziński – Głaskologia
Powinien ją przeczytać każdy, kto chce żyć w społeczeństwie. Książka, która uczy jak w pozytywny sposób zhackować nasze stosunki międzyludzkie i nawiązać lepszy kontakt z innymi. Porady z książki stosuje od kilku lat z bardzo dobrym skutkiem.
Dla mnie osobiście wiele badań, o których pisał autor nie było jakoś bardzo odkrywczych. Zostały za to zebrane w jednym miejscu, a Brzeziński ułożył je w całkiem sensowną i bardzo zajmującą całość, dając na dodatek konkretne porady. Książka zdecydowanie jest na topie moich pozycji i często jest prezentem dla znajomych.
Polecam też wszystkie inne książki Brzezińskiego, które znajdziecie na jego stronie.
Cal Newport – So Good They Can’t Ignore You
Niestety tylko po angielsku ale na tyle ważna, że ciężko byłoby mi ją pominąć. Polecona przez jednego z podcasterów całkiem dosłownie zmieniła moje życie zawodowe. Autor podpowiada w niej jak wybrać karierę i jak osiągnąć sukces w określonej dziedzinie. I nie jest to zestaw magicznych sztuczek ale bardzo konkretne ale też wymagające wysiłku podejście. Opisuje historie ludzi, którzy może nie mają 4 godzinnego tygodnia pracy ale na prawdę mają satysfakcję z tego co robią pomimo tego, że początkowo niekończenie było to ich pasją.
Po polsku ukazała się za to inna książka – „Praca głęboka” czyli poradnik pokazujący jak nauczyć mózg aby pracował w większym skupieniu i jak znaczące korzyści może to przynieść.
Więcej o autorze dowiecie się z jego strony.
Obecnie zajmuje się ograniczaniem Social Mediów i to na jego książce wzorowałam się pisząc o cyfrowym poście.
Daniel H. Pink – Drive
Książka, która zmieniła moje myślenie o zarządzaniu ludźmi. Pokazała na konkretnych dowodach, że metoda kija i marchewki zupełnie nie działa a premie w pracy mają zupełnie przeciwny efekt od zamierzonego. Manifest wiary w ludzi i w to, że warto dawać im odpowiednie warunki do rozwoju aby stali się dobrymi pracownikami. Dla leniwych streszczenie rysunkowe, które wciskam wszystkim współpracownikom czy tego chcą czy nie.
Esther Perel – Inteligencja erotyczna: seks, kłamstwa i domowe pielesze
Pomińmy tłumaczenie tytułu, który po angielsku to po prostu „Maiting in captivity”. Książka opisuje delikatną równowagę która pojawia się w związkach – rozdarcie pomiędzy znanym i bezpiecznym, a nowym i niebezpiecznym i to jak ten rozdział wpływa na nasze życie erotyczne. Podaje konkretne przykłady jak wspólnie okryć na nowo pożądanie. Mądrze i bez zbytniego upraszczania opisuje współczesne związki.
Polecam też bardzo ciekawy podcast gdzie autorka spotyka i rozmawia z parami na krótkiej sesji terapeutycznej:
Mark Williams, Danny Penman
Jedna z bardziej rzetelnych ale też przystępnych książek o mindfulnesie. Opisuje 8 tygodniowy program, który można spróbować na własną rękę. Fajnie i prosto opisuje podstawowe założenia związane z uważnością i podpowiada od czego zacząć. Daje konkretna narzędzia i ćwiczenia które można zastosować w każdych okolicznościach.
Na stronie www autora znajdziecie też materiały i ćwiczenia, które pozwalają zacząć:
Rachel Hoffman – Unfuck your habitat
Idealny poradnik dla tych, którzy nie lubią sprzątać. Nie zakłamuje rzeczywistości i nie zakłada, że nasze mieszkania będą idealne, a każda z posiadanych rzeczy będzie przynosić nam radość. Mierzy się z rzeczywistością gdzie w większości pokoi mamy spory bałagan, a myśl o przyjściu gości wprowadza nas w panikę. Jako wielki bonus porady jak radzić sobie z bałaganem gdy mamy problemy zdrowotne lub psychiczne i nie mamy zbyt wiele siły na sprzątanie.
Strona, od której wszystko się zaczęło: https://www.unfuckyourhabitat.com
Alain De Botton – The Course of Love
Książka opisująca co się dzieje w naszym życiu gdy przejdą już napisy końcowe komedii romantycznych. Większość z nich kończy się na ślubie, deklaracji dozgonnej miłości bohaterów, a wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Aaaaa później bywa rożnie. Wprawa po szklanki do Ikei może przykładowo spowodować spory kryzys w małżeństwie. Autor bardzo trzeźwo przedstawia różne sytuacje, które mogą wystąpić na późniejszych etapach związków. Opisuje wiele przygód głównych bohaterów, na koniec jednak daje nadzieję i pokazuje dlaczego jest to wszystko jednak warte wysiłku.
Autor jest też twórcą uwielbianej przeze mnie School of life