Komputer za 500 zł? Laptop za 1000zł?

  • przez Ciq

Pisze ten tekst na poleasingowym laptopie patrząc się w poleasingowy monitor. Wysokiej klasy laptop kosztował mnie 1200 zł, a 21” monitor 300 zł.  Od kilku lat nie kupuję już nowego sprzętu i chciałam Was zachęcić do tego samego.

Jeśli tylko nie dysponujecie zbyt dużym budżetem to moim zdaniem takie używane laptopy są dużo lepszym wyborem niż nowy sprzęt z supermarketów.

Sprzęt poleasingowy to laptop lub komputer, który firmy wynajmują na 2-3 lata od specjalizujących się w tym usługodawców. Po tym czasie sprzęt przestaje być używany i trafia do sprzedaży. To zazwyczaj sprzęt wysokiej klasy, który był przez kogoś używany przez dwa-trzy lata. Może się wydawać, że dwa lata to bardzo dużo jak na sprzęt komputerowy ale firmy zazwyczaj wykorzystują komputery bardzo wysokiej klasy, które są przygotowane do działania latami. Oryginalnie kosztują przeważnie od 5 tys. w górę i jakość ich wykonania odpowiada tej cenie.

U sprzedawców taki sprzęt jest dokładnie sprawdzamy, czyszczony, testowany – jeśli jest taka potrzeba, ma wymienianą baterię i wszystkie inne zużyte podzespoły. Zazwyczaj na taki sprzęt dostajemy kilka miesięcy gwarancji.

Zalety sprzętu poleasingowego:

Sprzęt bardzo dobrej jakości za 10-20% ceny początkowej – mój laptop, który oryginalnie kosztował około 6500 kupiłam za 1200 zł. Ok, jest to nieco starszy model ale wyposażenie ma znacznie lepsze niż komputer za takie pieniądze z supermarketu

Gwarancja – w przeciwieństwie do komputerów używanych od prywatnych sprzedawców, od sprzedawców komputerów poleasingowych dostajemy zazwyczaj kilka miesięcy gwarancji

Dużo lepsze wykonanie niż porównywalny komputer w danej cenie z supermarketu – takie komputery zazwyczaj mają aluminiowe obudowy, trwałe zawiasy, dobrej jakości podzespoły oraz dobre matryce.

Wady sprzętu poleasingowego:

Krótszy czas działania na baterii – niekoniecznie, ale czasami sprzęt ma zużytą baterię (mój używany komputer trzyma 6h, więc jest to bardzo dobry wynik). Warto dowiedzieć się czy sprzedawca wymienia baterię, sprawdzić koszt nowej w razie gdyby trzeba było to zrobić na własną rękę.

Słabsze karty graficzne – to komputery biurowe i o ile inne podzespoły będą z najwyższej półki, karty graficzne będą średnio wydajne (chociaż nie zawsze)

Krótsza gwarancja niż w przypadku nowego komputera

Zazwyczaj widać jakieś ślady zużycia

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu poleasingowego:

Stan sprzętu – wiadomo komputer jest używany i może nosić ślady zużycia – warto odbierać zamówienie osobiście – ja za każdym razem dostałam kilka egzemplarzy tego samego modelu i mogłam sobie wybrać, który najbardziej mi się spodobał.

Specyfikacja sprzętu – czasami ten sam model może mieć rożną ilość pamięci lub różnej wielkości dysk przy bardzo niewielkiej różnicy w cenie

System operacyjny – zazwyczaj w pakiecie dostajemy system operacyjny ale zdarzają się też oferty bez systemu

Gwarancja – są różne od 3 do 12 miesięcy

Klasa sprzętu:

Komputery Klasy A posiadają stan wizualny praktycznie taki, jak nowe. Mogą być widoczne jedynie delikatne ślady użytkowania takie jak drobne ryski, oczywiście są w 100% sprawne technicznie.

Laptopy Klasy B, to laptopy z defektami wizualnymi (najczęściej niewielkimi) mogą to być ukruszenia/ubytki obudowy, drobne pęknięcie na elemencie obudowy lub inne niedogodności takie jak luźniejsze zawiasy, bad pixel na matrycy.  W dalszym ciągu będzie to sprzęt w pełni sprawny technicznie z gwarancją – polecane osobom, które chcą zakupić taniej sprzęt o dobrych parametrach.

Komputery Klasy C to już sprzęt do naprawy – przykładowe usterki to wyłamane zawiasy, kreska na matrycy i inne uszkodzenia. Najczęściej są  przeznaczone na części dla serwisów, firm które posiadają zaplecze serwisowe i odnowią taki sprzęt.

Osobiście zawsze kupuje w Amso (nie, nie płacą mi za reklamę 😉 – mają na prawdę dobrej jakości, sprawdzony sprzęt, potrafią doradzić i mają zaczaj duży wybór modeli oraz egzemplarzy w ramach jednego modelu. Jeśli jesteście ciekawi jaki sprzęt można dostać, zobaczcie sobie na ich ofertę.

Zerknęłam na ich ofertę i prosty komputer do przeglądania internetu można dorwać za 300-400 zł, nie mówiąc już o tym że znajdziecie modele nawet za 100 (plus monitor kolejne 100zł). Całkiem porządne laptopy oferują już za 700- 800 zł. W sumie nawet Maca można u nich kpić 😉

W każdej większej miejscowości znajdziecie dobry i sprawdzony sklep z takim sprzętem i bardzo polecam go odwiedzić gdy będziecie szukać komputera dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.