9 sposobów na to aby ograniczyć użycie smartfona.

  • przez

Nie każdy odważy się na to żeby całkiem zrezygnować z internetu i social mediów. Nawet przez tydzień. Jest jednak kilka prostych trików, które pozwalają złapać nam trochę oddechu od cyfrowego świata

Wyłącz powiadomienia

Wyłącz powiadomienia dla większości aplikacji, z których korzystasz lub ogranicz godziny, w których będą się pojawiać. Sprawdź jak mądrze zarządzać powiadomieniami.

Odinstaluj zbędne aplikacje

Usuń Facebooka, Instagrama. Zastanów się z jakich aplikacji tak na prawdę musisz korzystać na telefonie.

Wyłącz e-mail

Wyłącz synchronizację maila, tak abyś odbierał pocztę tylko wtedy gdy Ty tego chcesz. Jeśli to możliwe nie korzystaj z poczty służbowej na komórce.

Wycisz telefon

Wycisz telefon po określonej godzinie, np. 21.00. Jeśli to możliwe ogranicz listę osób, które mogą się z Tobą kontaktować w tym czasie tylko do grona najbliższych.

Odkładaj telefon na określone miejsce w domu, najlepiej gdzieś przy wejściu.

Wyznacz sobie jedno miejsce w domu, w którym będzie leżeć komórka. Odłóż ją na to miejsce i bierz tylko wtedy kiedy potrzebujesz z nie skorzystać np. odebrać telefon czy posłuchać muzyki

Skorzystaj z aplikacji ograniczających użycie telefonu i nagradzających Cię za robienie przerw.

Aplikacje takie jak StayFocused, Rescue Time czy Quality Time ułatwiają kontrolenad spędzanym na telefonie czasem. Forest i DinnerMode nagradzają za przerwy u używaniu telefonu. Więcej o aplikacjach mierzących czas spędzony na telefonie przeczytacie tutaj.

Włącz tryb czarno-biały

W ustawieniach ułatwień dostępu skonfiguruj telefon tak aby wyświetlacz był czarno-biały lub w odcieniach szarości. Aplikacje i zdjęcia bez kolorów tracą dużo swojego uroku i mniej wciągają.

Zostaw telefon w domu

Wtedy kiedy możesz zostawiaj telefon w domu. Wyjdź na spacer lub zakupy bez komórki. Jeśli potrzebujesz być cały czas dostępny schowaj telefon na dno plecaka lub torby i nie wyciągaj podczas wyjścia.

Znajdź ciekawe hobby

Znajdź sobie zajęcie, które sprawi, że telefon przestanie być atrakcyjnym źródłem rozrywki. Zacznij gotować, majsterkować, dołącz do klubu, zapisz się na zajęcia sportowe, spotkaj ze znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.