Jak sprawdzić ile czasu spędzam na telefonie i komputerze?

W notkach o cyfrowym poście i weekendzie bez telefonu wspominam o tym, że zrezygnowanie z social mediów i innych narzędzi cyfrowych może zwolnić nam sporo wolnego czasu. Zastanawiacie się ile? Jest kilka sposobów na to żeby sprawdzić ile czasu spędzasz (a może marnujesz?) na poszczególnych urządzeniach.

Android

W nowszych Androidach (9 i 10) znajdziecie opcję „Cyfrowej Równowagi” bezpośrednio od Google. Aby ją uruchomić należy wybrać:

Ustawienia->Cyfrowa równowaga

Znajdziecie tam informację o tym ile korzystaliście z poszczególnych aplikacji w danym dniu, ile razy odblokowaliście komórkę, ile powiadomień do Was dotarło. Po kliknięciu w kółeczko otworzą się statystyki z całego tygodnia. Możecie też ustawić liczniki czasu, które po przekroczeniu określonego limitu zablokują dostęp do aplikacji.

Jeśli macie starszą wersję Androida, Cyfrową równowagę można znaleźć w Google Play Szczegółowe informację na temat funkcji znajdziecie natomiast w pomocy google.

iOS

Apple już jakiś czas temu wprowadziło kilka usprawnień mających na celu kontrolowanie czasu spędzanego na ich urządzeniach – wystarczy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach i już będziemy dostawać odpowiednie statystyki. Aby je włączyć należy:

  1. Wejść w Ustawienia > Czas przez ekranem.
  2. Wybrać „Włącz Czas przed ekranem.”
  3. Przejść dalej
  4. Ustawić opcję „To mój [nazwa urządzenia]” lub „To [nazwa urządzenia] mojego dziecka”.

Po uruchomieniu śledzenia czasu przed ekranem dostaniecie od Apple szczegółowe statystyki mówiące o tym ile czasu spędzacie przed ekranem, ile dociera do Was powiadomień i ile razy wzięliście telefon do ręki. Tutaj znajdziecie pełne informację Apple o tej funkcjonalności.

Facebook/Instagram

Obie aplikacje mają ciekawą opcję, którą nie chwalą się jednak zbytnio. Po wejściu w odpowiednie ustawienia znajdziecie informację o tym ile korzystaliście z aplikacji w ostatnim tygodniu, będziecie też mogli ustawić powiadomienia które będą wyskakiwać po określonym czasie z aplikacją.

Instagram -> ustawienia-> konto -> moja aktywność

Facebook -> więcej ->ustawienia i prywatność -> czas spędzony na facebooku

Aplikacje do śledzenia czasu spędzanego na telefonie

Rescue Time

Serwis pozwalający śledzić czas zarówno na komputerze jak i na smartfonach. Działa w tle i pozwala sprawdzić ile czasu spędziliśmy produktywnie a ile na Youtube bądź Facebooku. Darmowy plan w zupełności wystarczy do tego żeby wyciągnąć ciekawe wnioski i uświadomić sobie ile czasu spędzamy w internecie. Oferuje aplikacje na telefon, komputer i wtyczki do przeglądarek pozwalające dokładnie sprawdzać z jakich stron korzystamy. Działa od wielu lat, jest systematycznie rozwijany i najbardziej kompleksowo analizuje nasz czas w internecie.

Moment

Bardzo ładna graficznie aplikacja, która analizuje nasze zachowanie na smartfonie i proponuje dostosowane do naszych potrzeb programy coachingowe. Oferuje też standardowe statystyki o czasie wykorzystania komórki oraz lekko otrzeźwiający procent tego ile procent naszego dnia spędziliśmy na telefonie.
Bardzo chciałam wypróbować któryś z programów coachingowych ale niestety apka często przestawała śledzić moje działania przez co raporty a zarazem porady były zupełnie niewiarygodne. Sprawdźcie – być może tylko mój model telefonu nie chce z nią współpracować.

Quality Time

To aplikacja dzięki której już kilka lat temu uświadomiłam sobie ile razy dziennie odblokowuje telefon. Na początku nie chciałam wierzyć, ale okazało się, że ma rację… QT wyświetla też historie użycia telefonu w postaci bardzo estetycznej osi czasu i pozwala także ustawić limity korzystania z poszczególnych aplikacji.

Insight

Apka, której ambicją jest śledzenie nie tylko czasu spędzanego na komórce ale także naszej aktywności fizycznej i snu. Atrakcyjna graficznie, osobiście mocno irytują mnie zachęty do zakupu premium.

StayFree (tylko Android)

Bardzo prosta ale też funkcjonalna aplikacja. Wyciąga dane historii użycia na Androidzie i przedstawia je w postaci przejrzystych wykresów. Bez fajerwerków ale ze wszystkimi podstawowymi danymi. Obecnie moja ulubiona jeśli chodzi o śledzenie czasu.

Checkyapp

Jej jedyna funkcjonalność to pokazywanie ile razy w ciągu dnia podniosłeś komórkę. Proste ale skuteczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.